in super - wyższy standard obsługi
in super - wyższy standard obsługi
Profesjonalne Doradztwo Finansowe
+48 794 788 922

 Od stycznia 2017r. rusza nowa pula dopłat MdM

Na początku nowego roku odblokowane zostaną środki na zakup nieruchomości w programie "Mieszkanie dla Młodych". Jak przewidują eksperci, pula dofinansowań może zostać wyczerpana jeszcze w I kwartale 2017 roku. Aby skorzystać z programu, trzeba będzie się pośpieszyć.
Klienci, którzy chcą skorzystać z programu MDM w 2017 roku, mają już teraz możliwość składania wniosków w firmie INSUPER.

Dla kogo dopłata?
Program „Mieszkanie dla Młodych” oferuje dofinansowanie do kredytu hipotecznego dla osób samotnych lub małżeństw poniżej 35. roku życia przy zakupie pierwszej nieruchomości. Z tych ograniczeń całkowicie zwolnione są małżeństwa posiadające minimum trójkę dzieci.

Limity na mieszkanie

Aby możliwe było skorzystanie z dofinansowania, określone warunki musi spełniać także nieruchomość. Cena za 1 mkw nie może być wyższa niż kwartalny wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw budynku. Limitem objęta została także powierzchnia lokalu, który dla mieszkań wynosi 75 mkw, a dla domów – 100 mkw. W obu przypadkach dopłata będzie jednak liczona tylko dla wartości 50 mkw. Wielodzietne rodziny, posiadające minimum trójkę dzieci, będą mogły zakupić mieszkanie lub dom o 10 mkw większe, a dopłata obejmie wówczas maksymalnie 65 mkw. Początkowo program obejmował jedynie mieszkania i domy deweloperskie. Od 1 września 2015 r. weszła w życie zmiana, która włączyła do MdM również nieruchomości z rynku wtórnego.


Ile wyniesie dofinansowanie?
Osoby samotne i bezdzietne rodziny mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 10 proc. wartości mieszkania (do 50 mkw). Osoby, wychowujące jedno dziecko, otrzymają 15 proc. wartości, a osoby z trójką dzieci – 20 proc. Rodzinom wielodzietnym przysługuje 30 proc. wartości. Jeżeli w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania w rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko – otrzyma ona dodatkowe, jednorazowe 5 proc. dofinansowania.

Trzeba się pospieszyć
Środki na MdM na 2017 r. zostały już częściowo wykorzystane w 2016 r. Zgodnie z założeniami programu, zostały one zablokowane do stycznia 2017 r. Kolejna pula, wynosząca 340 mln zł, ruszy zatem za niecały miesiąc. Według przewidywań, środki te nie wystarczą jednak na długo, bo zaledwie do lutego 2017 r. Banki i pośrednicy nieruchomości spodziewają się dużej ilości kredytów zaciąganych na mieszkania z rynku wtórnego. Znaczenie dla kredytobiorców ma także obowiązkowy wkład własny, który systematycznie rośnie od 2014 r. i od stycznia 2017 r. wyniesie 20 proc. wartości nieruchomości. Program MdM pozwoli osobom, które nie dysponują tak dużym wkładem własnym, na opłacenie go środkami z dofinansowania.

Co zrobić, aby zdążyć?
Przygotowanie się do zakupu mieszkania jest czasochłonne i skomplikowane, szczególnie kiedy w grę wchodzi ubieganie się o kredyt i dofinansowanie w ramach programu MdM. Dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia doradców. Specjaliści kredytowi firmy INSUPER zapewniają profesjonalną i kompleksową obsługę całego tego procesu. Współpraca z naszymi ekspertami obejmuje doradztwo finansowe, dobranie najlepszej oferty kredytowej zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami klienta oraz wsparcie przez wszystkie etapy związane z dopełnieniem formalności kredytowych.