in super - wyższy standard obsługi
in super - wyższy standard obsługi
Profesjonalne Doradztwo Finansowe
+48 794 788 922

BIK a wyliczenie zdolności kredytowej

Jak pokazują badania, Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po kredyty – na dom, samochód czy sprzęt AGD. Zanim jednak bank przyzna pieniądze, oblicza naszą tak zwaną zdolność kredytową. Określa ona możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Cennych informacji bankom udziela też Biuro Informacji Kredytowej, dysponujące wiedzą o przeszłości , a zatem i wiarygodności, kredytobiorców. Na czym polega wyliczanie zdolności kredytowej? Jaki wpływ na przyznanie kredytu ma nasza historia? 
 
Zdolność kredytowa
 
Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie różnicy między naszymi dochodami netto i stałymi wydatkami. Określa w ten sposób, czy pozostałe środki wystarczą nam na spłatę raty. W procesie oceny brane są pod uwagę także inne kryteria weryfikacji zdolności, takie jak forma zatrudnienia, długość okresu zatrudnienia, wiek i okres kredytowania. 
 
Historia kredytowa 
 
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją przechowującą informacje o kredytobiorcach i o tym jak spłacają oni zaciągnięte kredyty. Regularne uiszczanie rat pozwala nam tworzyć tak zwaną pozytywną historię kredytową. Ta skutkuje pochlebnym wpisem w BIK, który wpływa z kolei korzystnie na ocenę naszej zdolności przez bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Historia może mieć także wpływ na czas podjęcia decyzji o kredycie i lepsze warunki jego spłaty. Niektóre z banków, w celu ochrony własnych interesów, oferują klientom z gorszą oceną kredyty wyżej oprocentowane.